موسیقی استاد .....
/

دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی را با تجربه یازده دوره گذشته باشکوهتر از همیشه برگزار می‌کنیم.

Roadie

مدیر ستاد اجرایی دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با بیان این‌که حدود ۸۰ درصد از گروه‌ها و هنرمندانی که در جشنواره برنامه دارند مشخص شده‌اند و همچنان در حال دریافت آثار هستیم گفت: «۲۵ نفر از نوازندگان جشنواره موسیقی جوان و پنج خاندان موسیقی نواحی کشور نیز در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران حضور دارند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا کرمان، سورج یاسایی با اشاره به برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان، اظهار کرد: «در جشنواره امسال حضور اساتید و دانشجویان رشته‌ی موسیقی را خواهیم داشت که بُعد علمی این رویداد فرهنگی را پر رنگ‌تر می‌کند».
وی با اشاره به بخش پژوهشی در جشنواره موسیقی نواحی افزود: «گروهی از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته‌ی موسیقی‌شناسی قومی (اتنوموزیکولوژی) و پژوهشگران در جشنواره حضور دارند که امیدواریم دستاوردهای پژوهشی خوبی به‌دست آید».
یاسایی بیان کرد: «محمدرضا درویشی از هنرمندان و پایه‌گذاران جشنواره موسیقی نواحی در سال‌های گذشته و عضو هیات کارشناسی و استاد علی‌اکبر شکارچی و جمعی از هنرمندان شاخص این حوزه نیز میهمان جشنواره هستند».
وی ادامه داد: «پس از انتشار فراخوان، حدود ۸۰ درصد از گروه‌ها و هنرمندانی که در جشنواره برنامه دارند مشخص شده‌اند و همچنان در حال دریافت آثار هستیم».
مدیر ستاد اجرایی دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران اضافه داشت: «۲۵ نفر از نوازندگان جشنواره موسیقی جوان و پنج خاندان موسیقی نواحی کشور نیز در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران حضور دارند».
وی با اشاره به حضور موفق گروه‌های موسیقی نواحی استان کرمان در دوره‌های پیشین جشنواره افزود: «حضور چهار گروه موسیقی از شهرستان‌های بافت، بم، بروات و جنوب کرمان در این رویداد فرهنگی قطعی شده است و دو گروه نیز به احتمال فراوان به جشنواره اضافه می‌شوند».
یاسایی بیان کرد: «طی توافق با موزه ساز تهران بخشی از سازهای موسیقی نواحی به موزه ساز کرمان واقع در باغ‌موزه هرندی برای بازدید علاقه‌مندان منتقل می‌شوند».
وی ادامه داد: «همچنین در بخش جنبی این دوره از جشنواره، نمایشگاه عکسی از اجراهای هنرمندان و گروه‌های شرکت‌کننده در دوره‌های قبلی به معرض دید علاقه‌مندان گذاشته می‌شود».
مدیر ستاد اجرایی دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به سابقه‌ی برگزاری جشنواره ملی موسیقی نواحی در استان کرمان یادآور شد: «خوشبختانه تمامی مسئولان و مدیران ذیربط همکاری بسیار خوبی برای برگزاری این جشنواره دارند و تلاش می‌کنند مثل سال‌های گذشته میزبانی خوبی از میهمانان و شرکت‌کنندگان داشته باشیم».
وی بیان کرد: «تمامی ظرفیت استان برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌های جشنواره موسیقی نواحی به‌کار گرفته می‌شود و در صورتی که شرایط آب و هوایی مناسب باشد، برخی از اجراها در مناطق تاریخی و گردشگری انجام می‌شود».
یاسایی گفت: «بیش از ۷۰ درصد از هزینه‌ی جشنواره توسط استان تامین می‌شود و کرمان به لحاظ قرار گرفتن در چهارراه فرهنگی و قومیتی کشور پتانسیل بالایی برای برگزاری این رویداد فرهنگی ملی دارد».
دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از ١٦تا ١٩ آبان ماه ١٣٩٨ در شهر کرمان و در گستره ملی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صورت غیررقابتی برگزار خواهد شد.
سابقه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در کرمان به دهه‌ی ۷۰ برمی‌گردد و تاکنون ۱۱ دوره‌ی آن در استان کرمان برگزار شده و دبیرخانه‌ی دائمی جشنواره نیز از سال ۹۵ به مدت سه سال در کرمان مستقر شده است.