موسیقی استاد .....
/

كرمان يك پارچه صدا شد/ آغاز دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران

Roadie

دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران غروب ١٦ آبان ماه با نواي سرنا و دهل در كاروانسراي گنجعليخان شهر كرمان به طور رسمي آغاز شد.

به گزارش ستاد خبري دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران، اين مراسم با حضور محمدجواد فدایی استاندار کرمان، سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی، مهدی افضلی(مدیرعامل بنیاد رودکی)، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، احمد صدری دبیر جشنواره و محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با استقبال پرشور  مردم كرمان در محوطه كاروانسرا آغاز شد.

محمدرضا عليزاده (مدير كل اداره ارشاد كرمان) در ابتداي اين مراسم پشت تريبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگويي به مخاطبان در سخناني گفت: «در هفته وحدت همزمان شاهد افتتاح دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ایران هستيم؛ بعد از آن به مدت ١٠ روز متوالي شاهد برگزاري تئاتر مهرباني هستيم.به اميد خدا جشن هاي متعددي را شاهد خواهيم بود، ضمن خير مقدم به ٢٨٠ هنرمندی كه امشب با افتخار ميزباني آنها را داريم، دانشجويان موسيقي و ١٣ هنرمند بين المللي به ما افتخار حضور را داده اند.

عليزاده ادامه داد: امسال شاهد افزايش مهمان در دوازدهمين دوره هستيم، سال گذشته ١٤٠ مهمان و امسال هم از  ٢٨٠ نفر ميزباني مي كنيم. از تمامي عزيزاني كه در هرچه بهتر برگزار شدن اين جشنواره همكاري داشتند كمال تشكر را دارم.

او سپس پيام دكتر سيد عباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را قرائت كرد: «موسیقی نواحی روایتگر تاریخ و جغرافیای فرهنگی، اجتماعی و انسانی ایران است. گنجینه­ای از نواها و آواهایی که تجلی اصالت و معرفت است و با باورهای مردمان این سرزمین پیوندی وثیق دارد. روایت­ها و قصه­های فراوانی با این موسیقی از مسیر تاریخ گذر کرده و تا امروزراه پیموده است. موسیقی نواحی برخاسته از فرهنگ، اقلیم و هویت قومی مناطق مختلف ایران نسل به نسل حفظ شده و جلوه­ای از تنوع فرهنگ­های بومی و قومی در آیینه زلال آن هویداست. در روزگار ما موسیقی نواحی فرصتی است برای بیان فرهنگ و هنر بومی و نوجوانان و جوانانی که دل در گرو این موسیقی دارند و راه استادان و هنرمندان را ادامه می­دهند.

جشنواره موسیقی نواحی جلوه­هایی از این موسیقی را چون منشوری از نقش­ها و رنگ­ها به نمایش می­گذارد، اما بیش از آن رویدادی برای بازخوانی و یادآوری اهمیت و ضرورت موسیقی نواحی در زمان حاضر و اندیشه و گفت و گو درباره داشته­ها، نیازها و فردای موسیقی نواحی است.

حضور هنرمندان گرانقدر موسیقی نواحی را در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درکرمان ارج می­نهم و از تلاش خالصانه دست­اندرکاران این رویداد سپاسگزارم. »

در ادامه اين مراسم رونمایی از کتاب منظومه های حماسی برگرفته شده از جستار نغییرات در موسیقی های اقوام ایرانی به همراه رویدادهای یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران و همچنین اجراي دهل و سرنا اختصاص داشت و سپس محمدجواد فدايي، استاندار كرمان در  سخناني مطرح كرد: به همه كساني كه در اين مراسم حضور دارند خوش آمد مي گويم و از دست اندركاران جشنواره تشكر مي كنم. خوشحالم كه اين جشنواره در كرمان برگزار مي شود. ترجيح مي دهم در اين موقعيت مطالبي را در حوزه موسيقي، گردشگري و توسعه موسيقي بيان كنم.

او ادامه داد: ما در استان كرمان به دنبال گردشگري فرهنگي و به ويژه گردشگري موسيقي هستيم  و در اين راستا براي موسيقي نواحي اهميت ويژه اي قائل  هستيم. اميدوارم روزي شاهد اين باشيم كه موسيقي مقامي در تمامي شهرهاي ايران اجرا شود.

سپس سيد محمدمجتبي حسيني، معاون وزير ارشاد در امور هنري در سخناني گفت: موسيقي نواحي شرح شريف سرزمين هاست و نغمه و الحان اين موسيقي در سوگ و سور در ستايش و نيايش قرين آدمي است و روايتگر زندگي. نواهايي كه نشان دار كوه و دشت و درياست و با خاك و خورشيد هم پيوند. نغمه هايي كه موزه مزامير و مضاميني است كه به مرحمت پنجه كاردان و حنجره هنردان پنجره اي مي گشايد به منظر گسترده فرهنگ از ديروز تا هميشه اي كه صدا باقي است.

او ادامه داد: موسيقي نواحي بدين صفت نه تنها پديده اي شنيدني كه نگارخانه اي ديدني است. حتي حرمان و هجران منظومه هايش رنگ اميد دارد و رنگ كوشش و جشنواره موسيقي نواحي گردهمايي مشتاقانه اي كه پير و جوان مي خواهند از ارمغان دلپذير هنر در گوش محرمان فرهنگ قصه هاي ناب زمزمه كنند، از اين روست كه دغدغه تمامي دست اندركاران نه صرف نغمه پردازي كه ايجاد معرض است براي گفتگو ، براي آنكه ببينيم و بدانيم از اقليم رنگارنگ و اقوام مختلف نجد ايران چه گوهرها براي فردا مي توان سفت.

ديروز را چراغ راه فردا قرار دادن و امروز را با اميد و وحدت و يكدلي سپري كردن حاصل ارزشمند اين روزهاست. روزهايي كه مي تواند بر جذابيت هاي كرمان كريم بيفزايد.

بر من است تا ضمن اداي ارادت به هنرمندان موسيقي نواحي ايران، هم از استاندار فرهيخته و ممتاز كرمان جناب دكتر فدايي و مسئولان عزيز استان و همكاران عاشق و سخت كوشم در كرمان بویژه آقاي عليزاده و در تهران خاصه برادرانم آقايان اله ياري، ثابت نيا، و دبير دانشور اين رويداد دكتر احمد صدري صميمانه قدرداني كنم.

آیین سرنا و دهل نوازی، آیین دستمال بازی توسط گروه «دستمال بازی» سیرجان، آیین «نوبت نوازی»، اجرای چند برنامه موسیقایی توسط گروه «صحرا روشن» از خراسان شمالی بخش ديگري از برنامه بود.

گروه «فرامرز گلزار»از آذربایجان شرقی، گروه «زهی زنگ شاهی» از سیستان و بلوچستان، گروه «سزیکلی» از کشور ترکیه، گروه «ویسی» از کرمانشاه، گروه «جرجانی» از ترکمن، گروه «طوفان ریگان» از کرمان، گروه «آوای اصلان» از علی آباد کتول و گروه «میسان» با رقص شمشیر از خوزستان از جمله گروه هايي بودند که در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند.