موسیقی استاد .....
/

معاون امور هنري: رويدادهاي جشنواره موسيقي نواحي بايد مستمر باشد

Roadie

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با حضور در آيين افتتاحيه دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران بر استمرار فعاليت هاي اين رويداد تاكيد كرد.

سيد محمد مجتبي حسيني در گفتگو با ستاد خبري دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران اظهار كرد: فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی ايران بعد از ١١ دوره اجرا به نقطه‌ای رسیده که به جای اینکه صرفا یک رویداد مقطعي باشد و طی پنج روز اجرا شود، می‌تواند يك رویداد مستمر جريان ساز در حوزه موسيقي اقوام باشد. برنامه‌ریزی که برای این دوره از جشنواره صورت گرفته، مقدمه چنین اقدامی است تا مجموعهبرنامه‌های موسیقی اقوام بتواند امتداد پیدا کند و در طول سال بین این دوره دوازدهم و دوره هاي آتی، مجموعه‌ای از رویدادها به طور مستمر تکرار شود.

او ادامه داد: استمرار، نکته مهم این جشنواره است و نکته دیگر این است که تلاش شده گروه‌های مختلفی که از سایر استان‌ها به این جشنواره تشریف می‌آورند، در محورهای اصلي جشنواره به اجرای برنامه بپردازند و رشد کمی و کیفی اين رويداد گواه به رغبتی است که در هنرمندان وجود دارد و مخاطبانی که آمده‌اند تا از اجراها استفاده کنند. برنامه‌های جنبی نیز که برای جشنواره موسیقی نواحی تدارک دیده شده است، این نگاه را تقویت می‌کند و نمایشگاه سازها و عکس‌ها، نشست‌های پژوهشی، نمایشگاه کتاب و آثار موسیقایی مجموعه اي از اين اقدامات را پیش چشمان مخاطبان به نمايش مي گذارد.

حسيني همچنين گفت: طبیعتا جشنواره موسیقی نواحی از یک منظر قرار است راوی میراث صمیمي ارزشمند گذشته باشد. در عین حال می‌خواهد این میراث را به نوعی معرفی کند که دستمایه و مبناي الهام هنرمندان امروزی برای آفرینش براساس نغمه‌های تاریخی و موسیقی نواحی مان باشد و نهایتا شوق و رغبت آموختن را بر جوانانی که علاقمند به موسیقی نواحی ایران هستند را برانگیخته می‌کند.

معاون وزير در پايان سخنانش مطرح كرد: در مراسم افتتاحیه دست‌اندرکاران جشنواره سعی کردند یک نمونه و مجموعه اي از اجراهای روزهای آتی فراهم کنند، به نحوی که از نقاط مختلف ایران اجراهای متنوعی را شاهد باشیم. حضور مهمانان متخصص در موسیقی شناسی یکی از ظرفیت‌های جدیدی است که در این دوره از جشنواره به آن پرداخته‌ شده است.