موسیقی استاد .....
/

طنین موسیقی اقوام در کویر جهانی لوت پیچید

Roadie

 

دومين روز از دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران با اجراهايي در شهر كرمان و كوير شهداد با استقبال مخاطبان پيگيري شد.

به گزارش ستاد خبري دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران، بخش اول اجراهاي دومين روز جشنواره به منظومه خواني اختصاص پيدا كرد و با درخشش خراساني ها همراه شد. ابراهيم تيموري، عبدل احد درپور و فاروق درپور منظومه هايي از خراسان رضوي را روايت كردند و پس از آن رضا محمدي منظومه هايي از شمال خراسان روايت كرد.

اتاق بازرگاني كرمان در ادامه برنامه هايش ميزبان فاروق رحماني، گل محمد بلوچ و صديق زردكوهي شد تا راوي منظومه هاي بلوچستان باشند و اين در حالي است كه عليرضا شهبازي مخاطبانش را ميهمان منظومه هاي قشقايي كرد.

بخش ديگري از اين برنامه به اجراي برگزيدگان جشنواره ملي موسیقی جوان اختصاص داشت كه هنرمنداني را از استان هاي خراسان رضوي و شمالي در بر مي گرفت.

در كنار اجراهاي پر مخاطب شهر كرمان، طنین موسیقی اقوام در دومین روز در کمپ ماهان و کلوت‌های شهداد که بخشی از کویر جهانی لوت است نيز پیچید.

چهار گروه موسیقی روز جمعه (۱۷ آبان ماه) در کمپ گردشگری ماهان و فضای باز منطقه گردشگری شهداد کرمان اجرا داشتند تا بیانگر این باشد که موسیقی اقوام تکمیل کننده صنعت گردشگری است. اجراهایی که با استقبال خوب گردشگران داخلی و خارجی روبرو شد.

گروه‌ موسیقی فرامرز گلزار از آذربایجان‌شرقی شروع کننده اجرای دومین روز جشنواره در کمپ ماهان شهداد در روستای ملک آباد بود.

به گفته رشیدی، مسئول کمپ گردشگری ماهان ایر، این مجموعه شهریور سال گذشته افتتاح شده است و تا پایان سال ۱۳۹۷ میزبان حدود ۱۲۰۰ گردشگر و از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون بیش از ۴۲۰۰ گردشگر به این محل آمده یا این کمپ را برای گردشگری رزرو کرده‌اند.

اجراهای آذری گروه فرامرز گلزار، گردشگران و حاضران در کمپ ماهان را به وجد آورد، تا جایی که پروفسور علی کافکاسیالی، رییس دانشکده فنی و ادبیات آتاتورک در شهر ارزروم و بانی فستیوال جهانی موسیقی، ادبیات و فرهنگ ترکان جهان به میدان آمد و با حرکات موزون ترکی خود، اجرای گروه ایرانی را تکمیل کرد.

بانوان قوچانی«هرای» دومین گروهی بودند که اجراهای آنها نیز مورد توجه قرار گرفت.

اجراهای گروه «آبیدر» از سنندج و «اوزان نیهات» از کشور ترکیه نیز تکمیل کننده دومین روز جشنواره در غروب کلوت‌های شهداد بود.

«اوزان نیهات» اشعاری را به صورت بداهه در فضای باز کویر لوت اجرا کرد. او رییس مجمع اوزان‌های آناتولی (عاشیق‌ها) و یکی از پیشکسوتان موسیقی ترکیه است. یکی از توانایی اوزان‌ها این است که به صورت بداهه شعر می‌گویند.

نیهات در اشعار خود به مردم و فرهنگ و غنی ایران سلام داد و مهمان‌نوازی مردم کشورمان را ستایش کرد.

تم ملودیایی که این هنرمند اجرا کرده، از منظومه کورواغلو انتخاب شده بود.

کلوت های شهداد بخشی از کویر لوت به شمار می‌آید. این کویر به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران و بیست‌ویکمین اثر کشورمان در چهلمین جلسه یونسکو، ثبت جهانی شد.

اما در بخش پاياني اجراهاي روز دوم به اجراهاي فضاي باز مجموعه تاريخي گنجعلي خان در کرمان اختصاص داشت كه شامل اجراهايي پر از رنگ و تنوع موسيقايي بود.

از اتفاقات مهم جشنواره دوازدهم حضور خاندان هاي هنري در كنار يكديگر روي صحنه بود كه با اجراي موسيقي خاندان هاي هنري زنگشاهي و آتشگر همراه بود كه هر دو از استان سيستان بلوچستان ميهمان اين رويداد بودند.

اما بانوان كه امسال توانسته اند حضور مستقلي در جشنوارع موسيقي نواحي داشته باشند، در دومين روز جشنواره خوش درخشيدند. گروه كيدي از استان هرمزگان با اجرايش فضاي شاد و متفاوتي به كاروانسرا بخشيد و اين در حالي بود كه استاد خالو قنبر راستگو دختران كيدي را همراهي كرد.

تكنوازي ني انبان بوشهر با اجراي رضا زارع بخش ديگري از برنامه بود. گروه كمنزيل از كرمان و گروه دف نوازان نواي رحمت نيز حال و هواي متفاوتي به فضا بخشيدند.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۱۶ آبان ماه در کرمان آغاز به کار کرده است. در این جشنواره حدود ۲۸۰ هنرمند حضور دارند. امسال ۱۳ هنرمند خارجی هم در این جشنواره شرکت کرده‌‌اند.