موسیقی استاد .....
/

دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران به نت سكوت رسيد

Roadie

آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران شامگاه یکشنبه نوزدهم آبان ماه در تالار اصلی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی شهر کرمان برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، آيين اختتاميه دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران، شامگاه ١٩ آبان ماه  با حضور محمد اله‌یاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان و تعدادی دیگر از هنرمندان در تالار اصلی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی  شهر کرمان برگزار شد.

آغاز اين برنامه با اجراي موسيقي همراه بود كه با حضور پيشكسوتان موسيقي از سرتاسر ايران روي صحنه همراه شد.

عاشيق قدرت ميرزاپور، استاد فاروق درپور، استاد نيهات اوزان، استاد شاپور كمالي،  استاد حداد كارگر، استاد خداداد شكل زهي و استاد كيخسرو طاهري در كنار يكديگر روي صحنه رفتند و مخاطبان را ميهمان موسيقي اصيل كردند.

سعی در ميزبانی شايسته اي از آواها و نواهاي هنرمندان با اصالت اقوام ايران زمين

محمدرضا عليزاده (مدير اداره ارشاد كرمان) در ادامه مراسم در سخناني مطرح كرد: به مدت ٤ روز فرصتي داشتيم تا ميزبان هنرمندان عزيز از سراسر ايران از شمال تا جنوب و شرق تا غرب كشور باشيم. اينك گسترده ترين رويداد هنري كشور در حوزه موسيقي نواحي ايران به ايستگاه پاياني خود رسيد.

او ادامه داد: كرمان به عنوان بزرگترين مهمانخانه ايران تلاش كرد كه ميزبان شايسته اي از آواها و نواهاي هنرمندان با اصالت اقوام ايران زمين باشد. زيباتر اينكه اين سرور، توام با هفته وحدت شد. دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران براي ما در حيطه اجرا تفاوت آشكاري با سال هاي قبل داشت كه مي توان از جمله به تشكيل شوراي سياست گذاري با همراهي استانداري كرمان و حضور و مشاركت شهردار اين استان، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مديركل صدا و سيماي استان و همچنين معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديركل دفتر موسيقي و اساتيد بزرگ موسيقي و انجمن موسيقي ايران موجب شد با فراغ بال بيشتري به تداركات جشنواره اي با اين عظمت مشعوف شويم.

 

عليزاده افزود: در اين دوره با توجه به گردشگري هنري، ١٧ تور گردشگري ميهمان ديار كريمان شدند و حضور ميهمانان در كوير شهداد نقطه اوج آن بود. همچنين برپايي نمايشگاه عكس به نام «عكس آوا» برگ جديد ديگري از ظرفيت هاي اين جشنواره بود.

او همچنين گفت: حضور گرم دانشجويان موسيقي و هنرمنداني از كشورهاي تركيه، افغانستان و عراق زمينه اي شد تا در سال هاي آينده به جشنواره اي بهتر نزديك تر باشيم. حضور ٢٠ خبرنگار و عكاس از شبكه هاي تلويزيوني برون مرزي باعث شد رويدادهاي جشنواره موسيقي نواحي در سراسر ايران و جهان منعكس شود.

تجلیل از مادر یک شهید و چند هنرمند پیشکسوت

عليزاده ضمن قدرداني از خانواده شهدا نسبت به خانواده شهيد محسن زبردست اظهار ارادت كرد و گفت قرار است امشب از مادر آن بزرگوار تجليل شود.

ادامه مراسم به تجليل از مادر شهيد عشاير كرمان (محسن زبردست) اختصاص داشت.

محمد اله ياري(مدير كل دفتر موسيقي)، محمدرضا عليزاده (مديركل ارشاد استان كرمان)، زهرا موسي پور(مديركل امور اجتماعي استاندار كرمان) و احمد صدري (دبير جشنواره) براي بخش تجليل ها روي سن رفتند و از اساتيد و پيشكسوتان موسيقي نواحي ايران تجليل كردند.

محمد جان بزرگيان(كهگيلويه و بويراحمد)، عليرضا شهبازي (فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحيم خضري (آذربايجان غربي)، هادي قره خاني (خراسان شمالي)، خسرو كارگر (خراسان شمالي)، عبدالله اميني (خراسان رضوي)، عبدل احد درپور(تربت جام)، خداداد شكل زهي (سيستان و بلوچستان) و عاشيق قدرت ميرزاپور (آذربايجان شرقي) در اين بخش تجليل شدند.

در ادامه برنامه نيز گروه هنری استان کردستان برای اجرا به روی صحنه آمدند. حسین امینی (نوازنده نرمه نای)، اسماعیل پورکریمی (نوازنده ساز کوبه‌ای)، رحیم خضری و عمر فرجی خوانندگان این گروه بودند.

پس از پخش تيزر، خالو قنبر راستگو و گروه «كيدي» از استان هرمزگان روي صحنه آمدند. خالو قنبر در اين اجرا ني جفتي نواخت و بانوان نوازنده گروه «كيدي» او را همراهي كردند.

ادامه مراسم به اجراي گروه موسيقي «مازرون» و «ديو سالار» اختصاص پيدا كرد كه قطعاتي از موسيقي خطه مازندران را براي مخاطبان اجرا كردند.

گويا ما ايران را در كرمان مي بينيم

زهرا موسي پور(مديركل امور اجتماعي استاندار كرمان) سخنران بعدي اين مراسم بود كه به نمايندگي از استاندار كرمان در  آيين اختتاميه حضور پيدا كرد.

او گفت: رييس جمهور فردا عازم كرمان هستند و استاندار در حال برنامه ريزي براي اين برنامه هستند و حالا اين توفيق نصيب من شد كه امشب اينجا باشم. در اين رويداد بزرگ هنرمندان بيش از ٢٠ استان، ميهمان ما هستند؛ گويا ما ايران را در كرمان مي بينيم. اينجا همه با تمايزها و زيبايي ها دور هم هستند كه اين اتفاق مبارك در ايام ميلاد مبارك پيامبر رحمت و مهرباني نصيب ما شده است.

وي افزود: امسال در دوازدهمين جشنواره موسيقي  نواحي ايران باز هم ميزبان هنرمندان سراسر كشور هستيم و از اين بابت بسيار خوشحاليم. جشنواره ها مي توانند كاركردهاي متفاوتي داشته باشند؛ از آثار و بركات اين جشنواره هم وحدت و انسجام ملي است. ايران متعلق به همه است و همه ايران را دوست داريم.

موسي پور در بخش پاياني سخنانش نيز گفت: اين جشنواره تاثير زيادي در شادابي و نشاط جمعي دارد و همگي يقين داريم اين رويداد به نتيجه اي با ارزش مي رسد و بايد اين ميراث را پاس بداريم.

سپس اعضاي گروه موسيقي «ميسان» از استان خوزستان روي صحنه آمدند و قطعاتي همراه با رقص آييني شمشير اجرا كردند. اين اجرا با استقبال مخاطبان همراه بود. گروه گلزار و گل محمد بلوچ از سيستان و بلوچستان از ديگر اجراكنندگان اين برنامه بودند.

همکاری دانشگاه ترکیه‌ای با انجمن موسیقی ایران

در حین اجرای این دو گروه موسیقی مجری مراسم اعلام کرد طبق امضای تفاهم‌نامه‌ای که میان مدیران دانشگاه آتاتورک کشور ترکیه و انحمن موسیقی ایران در حال انعقاد می باشد که از این پس این دو مجموعه موسیقایی همکاری‌های موسیقایی خود را ادامه می‌دهند.

اجراي گروه چوب بازان اسپوتین از آذربایجان شرقی و اجراي موسيقي تركمن نيز از ديگر برنامه هاي آيين اختتاميه بود.

موضوع گردشگری فرهنگی مهم است

احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران هم در بخش پایانی برنامه ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد گفت: جشنواره‌ای به این بزرگی طبیعتا معایبی دارد که امیدوارم این نواقص را بر من ببخشید. من فقط یک نکته را خیلی کوتاه عرض می‌کنم. اینکه اگر می خواهیم جشنواره خوبی را برگزار کنیم بحث زیر ساخت ها بود که در همین اختتامیه می‌بینیم که این سالن هم برای برگزاری مراسم اختتامیه مناسب نیست. در این راستا نیروهای کارکشته و زبده‌ای که بتواند  آثاری به این کیفیت را به سمع و نظر مخاطبان برساند نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد..

وی ادامه داد: موضوع گردشگری فرهنگی هم موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد و من فکر می‌کنم جشنواره موسیقی نواحی این ظرفیت را دارد که بتوانیم غیر از ایام برگزاری جشنواره نیز به آن توجه کرده و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر موسیقی اقوام ایران باشیم.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از تاریخ ۱۶تا ۱۹ آبان ماه در شهر کرمان و در گستره ملی به صورت غیررقابتی برگزار ‌شد.