موسیقی استاد .....
/

گزارش یازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران

Roadie

گزارش یازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران

 

 

 

 

کرمان

11 تا 14اردیبهشت ماه 1397

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

 

گزارش یازدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران

 

طی برنامه ریزی انجام شده توسط هیات سیاستگذاری جشنواره ملی نواحی در ماه های گذشته موضوع جشنواره، نو آوری در حماسه سرایی های مناطق ایران انتخاب و مقرر گردید در تاریخ  یازدهم الی چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1397 در استان کرمان برگزار گردد . این یازدهمین دوره از جشنواره نواحی بود که به میزبانی استان کرمان برگزار می شد و به دلیل سابقه این استان در این برنامه امید می رفت که چون سال های گذشته هیات اجرایی بتواند کار خود را بهتر از هر سال انجام دهد که به لطف خداوند بزرگ و همت کلیه دست اندرکاران برنامه به نحوی مطلوب به انجام رسید.

لازم میدانم گزارشی از جشنواره یازدهم موسیقی نواحی ایران را خدمتتان ارائه نمایم تا این اقدام مهم مستند شده و در دوره های بعد نیز مورد استفاده قرار گیرد همچنین از بروز برخی پیش داوری ها جلوگیری گردد.

بخش های جشنواره :

افتتاحیه :

به بهانه و میمنت حضور این برنامه در استان کرمان دبیر خانه ی جشنواره در کرمان از بهمن ماه سال 1396 طرح باز گشایی نقاره خانه بازار بزرگ کرمان  که از اواخر دوره قاجار غیر فعال بود را مطرح و پس از بررسی  و برنامه ریزی و هماهنگی های لازم مقرر گردید  مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره از جشنواره موسیقی نواحی ایران در میدان گنجعلی خان بازار بزرگ کرمان و همزمان بازگشایی نقاره خانه و اجرای نقاره توسط مسن ترین نوازنده ی نقاره در استان و شاید اگر اغراق نباشد در ایران، با نود و دو سال سن و سابقه ی هفتاد سال نوازندگی و نوبت نوازی در امام زاده زید شهرستان شهداد انجام پذیرد . مقدمات اجرای برنامه ازجمله دعوت از هنرمندان ، مسئولین و مردم همیشه علاقمند کرمان ، ایجاد فضای مناسب اجرای سخنرانی و اجرای موسیقی توسط گروه موسیقی نواحی از استان کرمان و ... انجام شد و در ساعت شش و سی دقیقه عصر یازدهم اردیبهشت ماه مراسم با شکوهی با حضور پیشکسوت بزرگ استاد علی کریم شجاعی  به همراه خانواده که این هنر را به ارث برده اند آغاز و پس از تجلیلی شایسته از سوی جشنواره و مردم، نقاره خانه به صدای ساز مردی بزرگ بازگشایی گردید . لازم میدانم از همکاری و محبت و علاقه ی بی مثال خانواده محترم حسانی، صاحبان ملکی نقاره خانه کمال سپاسگذاری را داشته باشم که از ابتدا تا به آخر این مهم را همراهی کردند و نقش مهم تاریخی خود را ایفا نمودند.

بخش پژوهش :

طبق روال سال های گذشته برنامه ریزی یکی از مهم ترین بخش های جشنواره که پژوهش میباشد انجام و به هیات اجرایی ابلاغ شد .این برنامه در روزهای دوازدهم تا چهاردهم 1397 در ساعت ده صبح واقع در مکان تماشا خانه پارس با موضوعاتی که در ادامه به بیان آن می پردازم انجام گرفت . پژوهش در مورد مسئله مهمی چون موسیقی نواحی که ریشه فرهنگی اقوام ایران را بازگو می نماید بسیار پر اهمیت و تخصصی می باشد هر سال موضوعاتی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار میگیرد . مستند کردن این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است و این مهم نیز انجام شده و علاقمندان میتوانند در آرشیو دبیر خانه جشنواره موسیقی نواحی از آن بهره مند شوند .

 

موضوعات پژوهش یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی به شرح زیر است :

 

 چهار شنبه دوازدهم اردیبهشت 1397

عنوان : سیر تحول و تطور ساختمان سازھای زھی زخمه ای در موسیقی اقوام ایران

 

سخنرانان :

منصوره ثابت زاده

جھانگیر نصری اشرفی

 

پنج شنبه سیزدهم اردبیهشت ماه 1397

 

عنوان: روش تحقیق در موسیقی اقوام

سخنران : ھومان اسعدی

 

جمعه چهار دهم اردبیهشت ماه 1397

 

بررسی مراحل ساخت ساز رباب ایرانی (الگوی خورشید)

 سخنران : استاد سعید اشتری نوازنده رباب

 

 

 

بخش اجراهای ویژه :

پیش از هر چیز لازم می دانم مقدمه ای در مورد این بخش ارئه دهم . در روال سال های گذشته چنین بوده که جهت هدف دار شدن جشنواره هر ساله موضوع خاصی مطرح و محور فعالیت قرار گرفته  و طی فراخوانی در اختیار هنرمندان و مدیران مربوطه در سراسر ایران عزیز جهت ضبط  و ارسال آثار قرار می گیرد . آثار پس از جمع آوری و مرتب سازی در دبیرخانه ی جشنواره، برای انتخاب برترین ها جهت شرکت در اجرای صحنه ای توسط هیاتی متخصص مورد بررسی و انتخاب قرار می گیرد جدول منتخبین  از راه فراخوان به شرح زیر میباشد .

استان و شهر

نام و نام خانوادگی

ردیف

ایلام- دره شهر

خدامراد هنرمند (کمانچه)

ابوذر هنرمند (خواننده وتنبک)

1

خ رضوی- تربت جام

احمد شامی (دوتار)

حسین تندرو (خواننده)

2

خ رضوی- تربت جام

عزیز تنها (دوتار)

امین الله امینی (خواننده)

3

خ رضوی- تربت جام

حسین دامن پاک (دوتارو خواننده)

علی توکلی ( رباب)

4

خ رضوی تربت جام

محمدحسین درپور (دوتاروخواننده)

5

خ رضوی- تایباد

جبار رحمتی (خواننده)

خلیل شیری (دوتار)

علی شیری( دهل)

6

خ رضوی- قوچان

امید صابری (دوتارو خواننده)

7

خ رضوی- مشهد

مصطفی کریم زاده (دوتار و خواننده)

8

خ شمالی- شیروان

مهدی فروزان مهر (کمانچه و خواننده)

9

خ شمالی- شیروان

غضنفر خسروی (خواننده)

رحمان گواهی (دوتار)

10

سیستان- میرجاوه

محمد ریگی پناه (قیچک و خواننده)

شمس الدین مطربیان (تنبورک)

11

سیستان- زاهدان

فاروق رحمانی (تنبورک)

ابوبکر زردکوهی (خواننده)

لاگر جت (دونلی)

12

گلستان-گنبد کاووس

ابراهیم جرجانی (دوتار)

قربان محمد روان (خواننده و دوتار)

عبدالحمید خراجی (کمانچه)

13

گلستان-

ترکمن صحرا

ستار دراج (دوتار و خواننده)

حمید کم (کمانچه)

14

آذربایجان غربی- بوکان

کریم صالحی (نرمه نای)

 عمر فرجی(خواننده پیشکسوت)

 امید دباغی (ضرب)

15

کرمانشاهروانسر

تیمور ویسی سرپرست نوازنده بادی

منوچهر ویسی (کمانچه)

نیما شفیعی( بادی و کمانچه)

سامان شریفی(نوازنده کوبه ای )

هادی بهرامیان (خواننده)

سعید عبدالهی (نوازنده عود)

16

کرمانشاه

سید سیاوش یادگاری(تنبورو خواننده)

سید سلمان حسینی (تنبور)

17

شیراز

جهانبخش رستمی

18

بوشهر

گروه شالو- عبدالله مطلق(سرپرست و خواننده)

احمد نوشزاد (تمپو ضرب)

محمدرضا مختارزاده(دمام)

محمدحسین صارمی(نی انبان-نی جفتی-فلوت)

محمدامین بحرینی(ضرب تمپو)

احمد بردک نیا(دمام-دیره)

سینا اسدی(عود)

19

منوجان

 گروه جوشن پور

20

سیرجان امیرآباد شول

اسماعیل یکتاپرست

21

سیرجان

رضا نارویی

22

قلعه گنج تمگران

شهرام میرزایی: قیچک

محمد یونس صادقی: تنبورک و خواننده

23

جیرفت

هوشنگ کردستانی و جوهری

24

جیرفت

گروه علی یونس

25

 

 

 

 

 

در این بخش از اساتید و پیشکسوتان و نیز برگزیدگان  یازدهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش نواحی با موضوع اجرای آزاد نیز استفاده شد که در جدول های زیر آمده است .

 

 

 

 

پیشکسوتان :  

 

استان و شهر

نام و نام خانوادگی

ردیف

خوزستان

-حمید هواشمی

1

کردستان سنندج

سید بهاالدین حسینی

2

کرمانشاه گهواره

-سید تیمور مهرابی

3

ایلام

-علی دوست فلاحتی

4

علی ابادکتول

-احمد نظری

5

سیستان سراوان

-ملاقاسم حسینی نژاد

6

سیستان ایرانشهر

محمد عمر سامی

7

تبریز

-قدرت میرزا پور

8

گیلان لنگرود

-صفرعلی رمضانی

9

کهکیلویه.یاسوج.ثروک

-حسین خان احمدی

10

فارس ممسنی

-ابراهیم شریفی

11

گرگان آق قلا

-خلیفه رحیم خیوه لی

12

بوشهر

-خالو قنبر راستگو

13

همدان

ماشا الله رسام

15

کرمان

-جهانگیر عیسی پور

14

 

برگزیدگان یازدهمین جشنواره جوان بخش نواحی :

 

ساز

شهر

نام و نام خانوادگی

ردیف

دوتار

تایباد

سلمان سلیمانی

1

کمانچه ترکمن

کمانچه

بندر ترکمن

گل محمد کم

حمید کم

2

3

آواز ترکمن

بندر ترکمن

ایوب کم

4

للله وا

آمل

پویا محسنی

5

آواز

ایرانشهر

داوود بامری

6

دونلی

"

عیسی بلوچ (نوازنده همراه بامری)

7

سرنای کردی

کامیاران

مهراب قیطاسی

8

 

 

اجرای این بخش در سالن اتاق بازرگانی و در ساعت شانزده روز های دوازدهم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال جاری انجام شد و ظرفیت سالن حدود چهار صد نفر در نظر گرفته شده بود تا از شرایط خاص آکوستیک اجرای فضای بسته بهره مند شویم زیرا این بخش تخصصی بوده و لازم بود تا در چنین مکانی اجرا شود . مخاطب این بخش از جشنواره مخاطب عام نبوده و این مکان  برای بخش اصلی  کافی بود اما بر خلاف انتظار ما و بر خلاف گزارش نادرست برخی رسانه های کم اطلاع که با انتشار عکسی از صحنه صدا برداری و پیش از ورود علاقمندان و مخاطبین به عدم اسقبال از کل جشنواره اشاره کرده بودند، شاهد حضور مخاطبین قابل ملاحضه ای نسبت به سال های گذشته بودیم و مستندات کافی نیز از جمله عکس و فیلم جهت اثبات این ادعا موجود است .

 

 

 

 

 

 

زمان و اجراهای بخش اصلی ( ویژه) به شرح زیر می باشد :

 

چهار شنبه دوازدهم :

قلعه گنج گروه شهرام میرزایی کرمانشاه سید تیمور مهرابی یاسوج حسین خان احمدی ایلام گروه سیمره تربت جام  گروه ژنده پیل سیرجان اسماعیل یکتاپرست میرجاوه گروه ندای تفتان شیروان مهدی فروزان مهر آمل  پویا محسنی ایرانشهر گروه بامری ایلامعلی دوست فلاحتی کرمانشاه  گروه ئاما  تربت جام سرو خراسان

 

 

پنج شنبه سیزدهم :

 

گیلان صفرعلی رمضانی تایباد سلمان سلیمانی جیرفت هوشنگ کردستانی زاهدان گروه شروندی تربت جام  گروه هزار دستان بوکان گروه آسو کامیاران قیطاسی خوزستان حمید هواشم سنندج سید بهاالدین حسینی علی آباد کتول احمد نظری جیرفت گروه یونسی قوچان امید صابری بوشهر گروه شالو

 

جمعه چهاردهم :

 

تایباد گروه صبا شیروان  گروه دوستان گنبد کاووس گروه صبوحی کرمانشاه گروه کریکه شیراز جهانبخش رستمی سیرجان رضا نارویی بد کاووس گروه صبوحی سراوان ملاقاسم حسینی نژاد فارس ممسنی ابراهیم شریفی بندر ترکمن گروه کم منوجان گروه جوشن پور خراسان رضوی مصطفی کریم زاده گن ترکمن صحرا گروه مختوم قلی تربت جام محمدحسین درپور

 

 

بخش اجراهای عمومی :

 

شادی و نشاط مردم خصوصا اگر با اصالت موسیقی نواحی ایران همراه باشد و سبب آشنایی و آشتی عموم مردم را فراهم سازد بسیار فرهنگ ساز و پسندیده است  از این رو طراحی اجراهای عمومی به گونه ای بود که شادمانه های مناطق مختلف ایران با حفظ کامل اصالت توسط گروه های برگزیده جشنواره های مناطق ، جوانان و پیشکسوتان همراه باشد . جدول مربوط به گروه های برگزیده منطقه ای به شرح زیر است :

 

لرستان- گروه سورنای

لرستان

داوود رضایی : سرپرست و کمانچه

احسان عبدي پور : سرنا

حسينمرادی : تمبك

سیف الدین آشتیانی: خواننده

 

کرمانشاه- گروه آوای گوران (الوند)

کرمانشاه

رضا غلامی(سرپرست خواننده تنبور)

سعید رضایی (تنبور)

فرهاد صفری (تنبور)

افشین آتش پر (تنبور)

پوریا بدره (تنبور)

 

 

 

برگزیده جشنواره لیلم- مازندران- گروه مازرون

مازندران

رضا دیو سالار (سرپرست – دو تار)

محسن محمدزاده (غرنه. سرنا)

مصطفی عالمی (للله وا)

علی فتحی چراتی (کمانچه)

بهنام دنیوی (دوسرکوتن)

رحمت کاویانپور (دایره)

مصطفی انشایی (دوتار)

خراسان شمالی- گروه بخشی

خ شمالی

سلطان رضا ولی نژاد(سرپرست- دو تار)

علی ولی نژاد (دو تار خواننده)

حسن فاطمی (دو تار)

مهران ربیعی (دو تار)

رامین نوروزی (دو تار)

حسین محبتی(دوتار)

اردبیل- گروه دالغین

اردبیل مشکین شهر

محمد علیزاده(سرپرست و نوازنده قوپوز)

سپهر حیدری(قوپوز)

عارف احمدزاده دوشتور(خواننده)

ایلدار مشبک(ناغارا)

اصغر دسینه خیاو (قوشا ناغارا)

سنندج- گروه اخوان

کردستان- سنندج

منصور مرادی- سرپرست

محمد مرادی- دف

محمد مرادی- دف

سید پوریا سلامیه- دف

سید مهران حسینی- دف

خراسان شمالی

حسین ولی نژاد

خوزستان- گروه میسان

خوزستان- اهواز

باسم حمادی- سرپرست، نوازنده دف

علی یونسی- خواننده

یونس حمادی- تیمپو

حمزه حتاچه پور- نی جفتی

 

اجرای بخش عمومی در تاریخ یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت ماه و در مکان فضای باز پارک مادر با ظرفیت دوهزار صندلی با طراحی صوت و نور و صحنه مناسب بدین شرح می باشد :

 

 

 

یازده اردیبهشت ماه :

 

سنندج گروه اخوان سیرجان گروه جهانگیر عیسی پور ایرانشهر گروه بامری  لرستان گروه سورنای تربت جام گروه ژنده پیل مازندران  گروه مازرون  منوجان  گروه فولادی بوشهر گروه شالو

 

دوازدهم اردیبهشت ماه :

 

سنندج سید بهاالدین حسینی سیرجان گروه اسماعیل یکتاپرست کرمانشاه گروه آوای گوران شیروان حسین ولی نژاد گنبد کاووس  گروه صبوحی تایباد گروه صبا زاهدان گروه شروندی کرمانشاه گروه ئاما منوجان  گروه توکلی اردبیل دالغین

 

سیزدهم اردیبهشت ماه :

 

تربت جام گروه سرو خراسان خوزستان گروه میسان لرستان گروه سورنای شیروان حسین ولی نژاد تربت جام گروه هزار دستان  ایلام گروه سیمره جیرفت گروه علی یونسی بوشهر گروه شالو

 

بخش نمایشگاه ساز سازی و محصولات فرهنگی مرتبط با موسیقی نواحی :

 

از بخش هایی که امسال به جشنواره اضافه شده بود و بسیار مورد توجه قرار گرفت نمایشگاه ساز سازی بود که با دعوت از چند تن از ساز سازان مطرح مناطق کشور این مهم به مقصود رسید و غرفه ای  سر پوشیده برای این بزرگواران در همان مکان اجرا های عمومی دائر گردید و در تاریخ های یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت سال جاری اقدام به نمایش و ساخت مراحلی از ساز های خود برای عموم پرداختند . باز هم متاسفم که باید توضیحاتی در مورد انتشار خبری از بعضی رسانه های کم اطلاع گفته شود که نوشته بودند ساز سازان نگران بارش باران بر روی ساز ها بودند اما امکان ورود آب ( در صورت بارش ) از سقف طراحی شده غیر ممکن بود . همزمان در غرفه ای دیگر در کنار ساز سازان عزیز، بخش محصولات فرهنگی مربوط به موسیقی نواحی نیز راه اندازی گردید که لازم است از انتشارات ماهور برای همکاری و مهرشان سپاسگزاری شود.

 

اسامی اساتید دعوت شده در بخش ساخت ساز در جدول زیر آمده است :

دوتار کتولی

کتول

-سید مجتبی حسینی

1

کمانچه

لرستان

-احمد مراهمی

2

دوتار

گلستان

-یوسف دیبایی

3

دوتار

خراسان

راستگو

4

تنبور

کرمانشاه گهواره

-اسدالله گهواره

5

عود

هرمزگان قشم

-محمد رفیع اشعری

6

دوتار

تربت جام

-اسفندیار تخم کار

7

رباب

 

-ناجی لطیفاوی

8

چنگ قوطی

منوجان 

-نورمحمد جوشن پور

9

چنگ یه روتی

منوجان

-عیسی خورانکه

10

دوتا ر جنوب خراسان

مشهد

-خاتونی

11

 

 

 

 

 

 

 

بخش اجرای عمومی شهرستانها :

 

همزمان با اجرای بخش عمومی در شهر کرمان یازده شهرستان استان کرمان نیز از برنامه های جشنواره استفاده نمودند که به شرح زیر می باشد :

 

 

 

یازدهم اردیبهشت :

 

شهرستان زرند :

تایباد سلمان سلیمانی ایلام  گروه سیمره تربت جام گروه هزاردستان ترکمن صحرا گروه مختومقلی و گروه کم  بافت گروه محمد رضاعیسی پور اردبیل گروه دالغین 

شهرستان رفسنجان :

سیستان گروه شروند کرمانشاه گروهئاما  جیرفت گروه چراغ گیلانی بوکان  گروه آسو و محراب قیطاسی  شیروان گروه دوستان خوزستان گروه میسا

شهرستان بردسیر :

کرمانشاه گروه آوای گوران شیروان گروه بخشی کرمانشاه گروه کریکه گنبد کاووس گروه صبوحی  جیرفت   گروه پردلی میرجاوه  ندای تفتان

 

 

 

دوازدهم اردیبهشت :

 

شهرستان انار :

بندر ترکمن گروه کم خوزستان گروه میسان تربت جام محمد حسین درپور بافت گروه نظرپور لرستان گروه سورنای

شهرستان سیرجان :

سنندج گروه اخوان  سیرجان گروه جهانگیر عیسی پور کرمانشاه  گروه کریکه  خراسان رضوی صابری و کریم زاده مازندران گروه مازرون

شهرستان جیرفت :

بوکان گروه آسو جیرفت گروه پردلی شیروان گروه بخشی تایباد سلمان سلیمانی کامیاران  قیطاسی  بوشهر  گروه شالو

 

سیزدهم اردیبهشت :

 

شهرستان بافت :

کرمانشاه گروه آوای گوران جیرفت گروه چراغ گیلانی ترکمن صحرا گروه مختوم قلی میرجاوه گروه ندای تفتان  شیروان گروه دوستان اردبیل گروه دالغین

شهرستان بم و نرماشیر : (اجرای صبح و عصر)

کردستان گروه اخوان بم گروه طهماسب برجی تایباد گروه صبا ایرانشهر گروه بامری مازندران  گروه مازرون

شهرستان فهرج و ریگان : (اجرای صبح و عصر)

شیروان گروه بخشی کرمانشاه گروه ئاما منوجان گروه اسماعیل فولادی خراسان شمالی مهدی فروزان مهر قلعه گنج  گروه آوای نخل

 

اختتامیه :

 

و سرانجام مراسم اختتامیه در تاریخ چهاردهم اردیبهشت ماه در سالن زیبا و مجهز خواجه نصیر برگزار شد .ساعت هشت و نیم شب سالن اجتماعات خواجه نصیر میزبان جمع کثیری از پیشکسوتان، جوانان ، گروه های برگزیده ،سازسازان، هنرمندان استانی و کشوری ،علاقه مندان به موسیقی و مسئولین استانی و کشوری و همچنین کلیه مسئولین یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بود . یکی از برنامه های ویژه اختتامیه حضور پر رنگ  چندین نفر از پیشکسوتان دعوت شده به جشنواره از مناطق مختلف ایران همراه با لباس های رنگارنگ و بسیار زیبا و به همراه ساز آواز مخصوص خود بود که در کنار یکدیگر بر روی صحنه نشسته و به نوبت به هنرمندی پرداختند واین صحنه ی به یاد ماندنی و زیبا همدلی و یکپارچگی تمام اقوام ایرانی را به تصویر کشید و بسیار شکوه مند بود .

در این شب زیبا شاهد حضور معاونت محترم امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای سید محمد مجتبی حسینی در جمع مسئولان حاضر در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بودیم که نشان از اهمیت این جشنواره دارد .  سخنرانی دبیر محترم تخصصی جشنواره جناب آقای احمد صدری ، دبیر اجرایی و مدیرکل محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان جناب آقای محمد رضا علیزاده و قرائت بیانیه هیات داوران توسط جناب آقای فریبرز رستمی و اجرای موسیقی توسط چند گروه موسیقی جشنواره زینت بخش آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بود .