موسیقی استاد .....
/

پارتیتور دست نویس “نی نوا” با حضور حسین علیزاده رونمایی شد

Roadie

ایین رونمایی از تازه‌های نشر «تار و پود» کتاب «پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا» با حضور حسین علیزاده و جمعی از اهالی موسیقی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

این مراسم که به رونمایی از تازه‎ترین آثار منتشر شده از سوی نشر «تار و پود» از جمله آلبوم‌های «در دل ماند»، «نهان»، جلدهای 5 و 6 کتاب «ده قطعه برای تار» و کتاب «پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا» اختصاص داشت، به همت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و مرکز نشر و پخش موسیقی جوان، روز گذشته جمعه 31 خرداد 1398 برگزار شد.

در ابتدای مراسم قطعه تار و پود دلشدگان پخش شد. سپس سید عباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران طی سخنانی با ذکر این مطلب که همت استاد علیزاده و همکارانش قابل ستایش جدی است چراکه دارای نکات آموزشی واخلاقی است خاطرنشان کرد: به عنوان مثال دست نوشته جناب علیزاده در صفحه نخست کتاب ده‌قطعه6 و تقدیم آن به استاد عزیز و دوست داشتنی‌اش عالیجناب هوشنگ ظریف قابل ستایش است.

وی در ادامه افزود: و اما «نی‌نوا» یکی از پر اقبال‌ترین آثار موسیقیایی ملی ایران در چهار‌ دهه گذشته است که شهرتی فرامرزی دارد.این اثر ارکسترال در دستگاه «نوا» با محوریت ساز« نی» به آن جلوه‌ای خاص بخشیده و دارای فراز و فرودهای تأثیر گزاری است که به فراخور زمان‌ِخلق اثر و نیز با توجهی عمیق به گذشته، نگاهی دقیق به افق‌های روبرو دارد که به همین سبب عموم شنوندگان با این اثر جوششی، احساس هم‌ذات پنداری‌ می‌کنند.

سجادی با ذکر این مطلب که علاوه بر نقش‌ محوری آهنگساز و تنظیم‌کننده و نگارش هوشمندانه پارتیتور این اثر ارجمند یگانه موسیقی دوران جناب استادحسین علیزاده، نقش نوازندگان کاربلد و خوش‌حس قطعات به‌ویژه نفس گرم تکنواز نی جناب آقای« جمشید عندلیبی» قابل توجه و اعتنایی جدی ‌است  افزود: به زعم بنده در نی‌نوا، این بیت زیبای مولانا در ‌«نی‌نامه» به زیبایی تفسیری تصویری و موسیقایی می‌شود که فرمود: نی، حدیث راه پر خون می‌کند/ قصه‌های عشق ‌مجنون می‌کند

به راستی که این «نیِ» بریده از نیستان، حدیث راه پرخون می‌کند و قصه‌های عشق مجنون ، وَ هَم از نینوا در کربلا روایت دارد و هم از خون سیاوش در ایران شکایت ، از آن روست که هر کسی به اشتیاق و سینه‌ای شرحه‌شرحه از فراق از ظنّ خود یار اوست

سجادی ادامه داد: ما امشب ذیل یک نام بزرگ یعنی حسین علیزاده گرد هم آمده‎ایم. مجموعه بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران افتخار دارد که فاز دوم تولیدات تار و پود را به جشن بنشیند. این مرحله پس از رونمایی از  آلبوم موفق  «غمنومه فریدون» صورت می‎گیرد که سال 96 در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. خشنودیم که این بار «تار و پود» از چندین آلبوم رونمایی می‎کند و خوشحالیم که  نام بزرگ علیزاده بر تارک این مجموعه می‎درخشد.این مجموعه حاصل تلاش و تفکر جمعی و گروهی است. این نگاه گروهی حتی در شخصیت کسی به نام حسین علیزاده تلالو داشته است. خوشبختانه هم اکنون علیزاده چه در حوزه شاگردپروری و چه در حوزه خلق آثار راه خود را همچون گذشته ادامه می‎دهد.

مدیرعامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، ضمن دعوت از علی بوستان، مدیر اجرایی و هنری «تار و پود»، گفت: «سکاندار اجرایی «تار و پود» که به عنوان مدیر هنری این موسسه فعالیت می‎کند هنرمندی برخاسته از یک خانواده هنرمند است. علی بوستان که اخلاق شخصیت و هنرش بر کسی پوشیده نیست فرزند ارشد مرد بزرگی که است که هربار نامش را بر زبان می‌‌آورم در دلم به احترامش قیام می‎کنم. هنرمند بزرگ، بهمن بوستان که از پژوهشگران عرصه موسیقی بود و خدمات بسیاری را به حوزه فرهنگ و هنر از جمله موسیقی کرد. علی بوستان ابتدا در محضر بزرگانی چون زنده‎یادان پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی آموزش دیده و چندی هم در محضر استاد عبادی شاگردی کرد. البته که معلم نخستین او بهمن بوستان بود. وی سالیان سال هم در خدمت استاد علیزاده بود و مدیریت هنری و بخش اجرایی تار و پود را انجام می‎دهد و ارتباط آن دو یک ارتباط عاشقانه و کاملا متعالی است.

پس از سخنان سجادی، علی بوستان در ادامه با حضور در جایگاه گفت: امشب شب عزیزی است. استادی مثل حسین علیزاده حق بسیار زیادی بر ما و موسیقی ایران دارد.

وی نخستین فعالیت «تار و پود» را انتشار آلبوم  «غمنومه فریدون» در سال 96 عنوان کرد و افزود: در مجموعه پیش رو تلاش شده تا تمام جوانب آموزشی لحاظ و نگاه جدیدی به ارکستراسیون و تکنوازی عرضه شود.

بوستان با اشاره به رونمایی آلبوم «نهان» به نوازندگی پریسا پولادیان و بهزاد میرزایی گفت: «پولادیان نه تنها نوازنده و هنرجو بلکه به عنوان دستیار آموزش به همراه رادمان توکلی و بهزاد میرزایی در نظام آموزشی خانه موسیقی حسین علیزاده که سال‎هاست به آموزش در قالب کارگاه‎های حرفه‎ای فعالیت می‎کند حضور دارد و شاگردانی را زیر نظر استاد پرورش می‎دهند.

بوستان سپس به معرفی آلبوم‎هایی که نشر تار و پود رونمایی کرده پرداخت. در ادامه از نیما جوان، احسان محرر، سیاوش نقشبندی، مهیا فرمانی و نیوشا مزیدآبادی به دلیل تلاش‎ها و همکاری با نشر «تار و پود» سپاسگزاری کرد.

پس از سخنان بوستان کلیپ آلبوم «نهان» پخش شد و سپس پریسا پولادیان به تکنوازی پرداخت.قبل از اجرای این هنرمند زادروز تولد او با حضور سحر ابراهیم برگزار شد.

در ادامه برنامه کیاوش صاحب‎نسق، استاد دانشگاه، آهنگساز و نوازنده پیانو ضمن حضور در جایگاه با ذکر این مطلب که در دهه‎ای که وانفسای موسیقی را تجربه می‎کردیم یعنی سال‎های 63 و64  نسل من مشتاق موسیقی بودیم اظهار داشت: مکتوبات آن دوران که به عنوان رسم‎الخط موسیقی وجود داشت بسیار اندک بود. جلد دوم کتاب «ده قطعه برای تار» برای من شانزده، هفده ساله مواجه با یک کتاب به معنای واقعی کلمه  بود. این کتاب حیرت‎آور بود، دقت رسم‎الخط، توضیحات کافی و ثبت جسورانه پیچیدگی‎های ذهنی یک آهنگساز و یک هنرمند از ویژگی‎های آن بود.  جالب است که آن زمان نشر «ماهور» نسخه‎هایی از این کتاب را به دو زبان فارسی و آلمانی منتشر کرده بود. امروز با گذشت بیش از حدود 30 سال از انتشار آن مجموعه 4 جلدی، نشر «تار و پود» وارد عرصه شده و شاهد انتشار جلد های 5 و 6 این مجموعه توسط «تار و پود» هستیم. این مجموعه دربرگیرنده آثار ارکستری شخصی حسین علیزاده است. در این کتاب‎ها ما گستره‎های صوتی را مشاهده می‎کنیم که با هم پرسش و پاسخ دارند و فقط یک مجموعه برای تمرین تار نیستند.

صاحب‎نسق در ادامه گفت: در این مجموعه نگاه ویژه‎ای وجود دارد و تار را تبدیل به یک ساز چند صدایی کرده است. استفاده از تک سیم‎ها در کنار جفت سیم‎ها، کوک‎های خاص و کوک‎های چند صدایی را روی این ساز امکان‌پذیر می‎کند.

این استاد دانشگاه گفت: اگر ما به عنوان فعال عرصه موسیقی  دغدغه ثبت و رسم الخط درست را نداشته باشیم  برای آیندگان چیزی باقی نمی‎ماند که خوشبختانه این مهم در مجموعه آثار «تار و پود» به شدت رعایت شده است. این آثار ارزش پژوهشی بسیار بالایی برخوردارند.

وی در پایان خود را خوشبخت دانست که در عصری زندگی می‎کند که حضور علیزاده را تجربه کرده است.

پس از سخنان صاحب نسق کلیپ آلبوم «در دل ماند» پخش شد و در ادامه رادمان توکلی و حمید قنبری به دونوازی پرداختند. این دو هنرمند نیز قبل از اجرای خود با اهدای دسته گلی به حسین علیزاده از زحمات او قدردانی کردند.

سپس به دعوت سیدعباس سجادی حسین علیزاده، فریدون شهبازیان، علی اکبر شکارچی، شهرام صارمی، کیانوس صاحب نسق و فردین خلعتبری به همراه علی بوستان روی سن حاضر شدند و از  کتاب «پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا» در میان تشویقی حضار در سالن  رونمایی شد.

پیش از اجرای مراسم رونمایی متن دست نوشته استاد حسین علیزاده که در جلد ششم ده قطعه برای استاد هوشنگ ظریف به  چاپ رسیده است توسط سیدعباس سجادی قرائت شد. در این نوشته آمده است:

به استاد هوشنگ ظریف

روزهای شنبه و ما سر کلاس در انتظار ...

طنین قدم هایش در بازار و دبستان حافظ

لحظه به لحظه نزدیک می‌شد.

نغمه های رویا زودتر از ورودش همه جا را پر می کرد.

در باز می شد و مردی خوش اندان و خوش سیما هدیه‌ای داشت،

صداهای رنگین با قلبی مهربان.

عشق را کاشت تا عاشق شویم تا عاشق بمانیم با یاد و نامش.

بعد از قرائت این متن، خدیو رفعتی از طرف شاگرد استاد هوشنگ ظریف نیز متنی برای تشکر از حسین علیزاده در سالن خوانده شد.

حسین علیزاده آخرین سخنران مراسم رونمایی از تازه‎ترین آثار نشر «تار و پود»  بود. علیزاده در ابتدای صحبت‌‌هایش با ذکر این مطلب که متاسفانه ما درگیر روزمرگی هستیم و به عنوان هنرمند در باره پرواز خیالمان با هم صحبت نمی‎کنیم، گفت: در تمام دنیا مراکز هنری صفای خاصی دارند در ایران هم البته این صفا وجود دارد مثلاً در هنرستان موسیقی که فرشته‎ها در آن درس خوانده‎اند، که هنرمندانی همچون هوشنگ ظریف از این جمله‎اند.

این موسیقیدان افزود: باور دارم که در هنر مسابقه معنی ندارد و با مسابقه راه برای ابراز عشق از میان می‎رود. ما به هنگام پرداختن به هنر و خلق اثر هنری گوهری را به هم امانت می‎دهیم. کاش به جای صحبت از کمبودها درباره ذهن و قلبمان صحبت کنیم و دریابیم که چه شد که این قطعه ساخته شد.

علیزاده هنرمند را به نوعی خالق یک اثر دانست که با خلق اثر هنری از روزمرگی بیرون می‎آید.

وی در ادامه ابراز داشت: تمام آثار منتشر شده در این مجموعه به هم مرتبط است.

علیزاده ضمن ابراز خرسندی از حضور همه جانبه و فعالیت بانوان در تمامی عرصه‎های موسیقی گفت: بانوان ما واقعا عالی هستند. آنها با وجود محدودیت‎ها فعالیت می‎کنند.

آهنگساز نی‌نوا با ذکر این مطلب که  50 سال است که تدریس می‎کنم و اصلا ناامید نیستم، ادامه داد: می‎دانم با وجود  محدودیت‎هایی که به  موسیقی تحمیل می‎شود اما جنب و جوش دارد و به ویژه در نسل جوان چهره‌های شایسته‎ای ظهور یافته‎اند.

حسین علیزاده در پایان صحبت‌هایش با ذکر این مطلب که  اگر آگاه باشیم می‎توانیم هوشیارانه و البته بدون تعصب  از تجربه گذشتگان استفاده کنیم و از آن الهام بگیریم، سخنانش را به اتمام رساند.

مراسم رونمایی از آلبوم‎های منتشر شده از سوی نشر تار و پود شامگاه جمعه با جشن امضای این آثار در محوطه فرهنگسرای نیاوران با حضور استاد حسین علیزاده پایان یافت.