موسیقی استاد .....
/

گفت و گو با طعم موسیقی

Roadie

 

 

گروه فرهنگ و هنر – اولین گردهمایی اعضای انجمن موسیقی استان کرمان در سال جاری فرصتی بود تا اهالی موسیقی باردیگر با هم دیداری تازه کنند و رئیس انجمن ضمن ارائه‌ی گزارش فصلی خود، از برنامه‌های آتی این انجمن خبر بدهد.
به ‌گزارش خبرنگار فردای کرمان، شامگاه پنجشنبه ششم تیرماه هیات مدیره‌ی انجمن موسیقی استان کرمان در نشست با اعضا که در محل تالار پالیز برگزار شد تلاش کرد از طریق گفت‌وگو برای مسائل و مشکلات این حوزه چاره‌اندیشی کند.
در آغاز مراسم حمید عسکری عضو هیات مدیره انجمن که مجری این مراسم هم بود با تاکید بر نظر هیئت مدیره انجمن در خصوص گفت‌وگو محور بودن این نشست، گفت: «برای این‌که بتوانیم با اعضا یک گفت‌وگوی بی‌پرده و صریح داشته باشیم از هیچ مسئول دولتی به عنوان میهمان مراسم دعوت نکردیم».
در ادامه رئیس انجمن موسیقی استان با اشاره به تاریخچه‌ی تشکیل انجمن و شرح کوتاهی از فراز و فرودهای فعالیت آن، بر ماهیت انجمن که یک فعالیت جمعی و تاثیرگذار است تاکید کرد.
سورج یاسایی با بیان این‌که ما ایرانی‌ها علاقه‌ی وافری به تاسیس انجمن و تشکل داریم خاطرنشان کرد: «اما برای تداوم و پاسداری از این سرمایه‌های اجتماعی کاری نمی‌کنیم و اغلب برای ترمیم و بازسازی آن‌چه داریم کوششی انجام نمی‌دهیم».
وی تصریح کرد: «برای این‌که این تشکل‌ها به عنوان سرمایه‌ی اجتماعی در زندگی ما نقش ایفا کنند باید نگاهی سیستماتیک داشته باشیم و اعضا با مشارکت بیشتر در رویدادها و ارائه‌ی طرح‌ها، به تداوم و کیفیت‌بخشی به این نهادها مدد برسانند».
یاسایی در ادامه ضمن اشاره به فعالیت‌های موثر انجمن در شش ماه گذشته گفت: «برگزاری کارگاه‌های آموزشی سازهای عود و دف، حمایت از اجرای گروه‌ها در خارج از استان و برگزاری کنسرت ارکستر ملی در میدان گنجعلیخان کرمان از جمله مواردی است که در این مدت پیگیری کردیم».

تعدد جشنواره‌ها و عدم ارتباط ارگانیک آن‌ها
رئیس انجمن موسیقی استان کرمان در فراز دیگری از سخنان خود به موضوع تعدد جشنواره‌ها و عدم ارتباط ارگانیک آن‌ها با هم اشاره کرد و افزود: «در چنین شرایطی فضا برای بهره‌گیری موثر فراهم نمی‌شود».
وی بیان کرد: «کیفیت موسیقی در استان کرمان متناسب با استعدادهای موجود نیست، و ما در سال‌های گذشته نتوانستیم در جشنواره جوان که تخصصی‌ترین جشنواره‌ی ملی است شرکت‌کننده و منتخب داشته باشیم». یاسایی با تاکید بر این‌که برای حل این مشکل به یک همدلی و وحدت رویه نیاز داریم گفت: «لازم است مدرسین به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و برای برگزاری نشست‌ها و گفت‌وگوهای بیشتر همکاری کنیم».
وی با اعلام این‌که با افتخار حاضر به کمک به هر حرکتی در راستای اعتلای موسیقی هستیم، افزود: «انجمن در ماه‌های گذشته با کمک بعضی آموزشگاه‌ها و مدرسین استان برنامه‌های آموزشی خوبی را انجام داده است».
یاسایی ضمن تاکید مجدد به لزوم ایجاد حس خانواده در تک‌تک اعضای انجمن، اظهار کرد: «به همراهی اعضا در پیشبرد برنامه‌ها نیاز داریم».

طرح تشکیل ارکستر فیلارمونیک در کرمان
رئیس انجمن موسیقی استان در ادامه به مواردی از برنامه‌های پیش روی انجمن نیز اشاره کرد. وی گفت: «برنامه‌ای را با حضور اساتید طراز اول در کرمان در دست طراحی داریم که در این باب به همراهی گروه‌های بومی نیز اندیشیده‌ایم».
یاسایی با اشاره به اجرای ارکستر ملی در کرمان افزود: «این اجرا بار دیگر لزوم شکل‌گیری ارکستری در کرمان را برای چندمین بار نمایان کرد».
وی طرح شکل‌گیری ارکستر فیلارمونیک در کرمان را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کرد و از اعضا درخواست کرد در این زمینه نظرات خود را ابراز نمایند. یاسایی تصریح کرد: «درصورت همراهی اهالی موسیقی این ارکستر شکل خواهد گرفت».
وی البته این را هم اضافه کرد: «ضعف ما در استان در زمینه‌ی نوازندگی بعضی سازها نیز مطرح است که باید هم‌زمان آموزش‌های لازم را ببینیم».
یاسایی در این نشست با دعوت اعضا به گفت‌وگو و شنیدن نظرات یکدیگر یادآور شد: «تشکل‌ها می‌توانند ما را یاری کنند تا همدیگر را بیشتر ببینیم؛ به رسمیت بشناسیم و باهم گفت‌وگو کنیم».

پیشنهاد تشکیل صندوق قرض‌الحسنه
در این نشست عرفانی عضو دیگر هیات مدیره انجمن با توضیح در مورد ضرورت تشکیل یک صندوق قرض‌الحسنه، ویژه‌ی اعضا از حاضران درخواست کرد موافقت یا مخالفت خود را با تشکیل چنین صندوقی ابراز نمایند.
وی اظهار کرد: «در صورتی‌که تعداد قابل توجهی از اعضا خواهان تشکیل این صندوق باشند، ما در این زمینه آمادگی داریم، و اقدام خواهیم کرد».
در بخشی از این مراسم استاد حسین خسرویان به اتفاق خواننده‌ی هنرمند مجتبی دلزنده اجرای موسیقی داشتند که فضای نشست را تحت تاثیر قرار داد.
در ادامه، چند تن از اعضای انجمن، پرسش‌هایی در مورد برنامه‌ها و فعالیت‌های انجمن مطرح کردند که هیات مدیره‌ی انجمن به این پرسش‌ها پاسخ دادند، و گفت‌وگو تا پاسی از شب ادامه یافت.

.